Exkurze do sklárny Nižbor

Termín konání: 21.10.2014 | 07:45

EXKURZE DO SKLÁRNY A KELTSKÉHO MUZEA V NIŽBORU

  • 21. 10. 2014 - 5. a 6. třída
  • Odjezd je do Nižboru v 7:45, návrat kolem 14:00
  • S sebou zápisník, tužku a odhlásit oběd  v jídelně, takže ještě velkou svačinu a pití.
  • Kapesné, protože v muzeu mají pěkné suvenýry.
  • p. uč. Jana Doležalová, p. uč. V. Knappová

SKLÁRNA NIŽBOR

Navštívíme provoz sklárny s odborným výkladem. Během exkurze se seznámíme s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením, dále v novém provozu s technologií pískování, zlacení a malování. Při vlastní prohlídce sklárny uvidíme postupnou výrobu Bohemian krystal skla- od foukání, přes úpravu, třídění a následně samozřejmě broušení. Na konci exkurze každý obdrží dárek ve formě skleněného zvířátka.

KELTSKÁ EXPOZICE

Uvidíme neobvyklou výstavu, která rozvíjí všechny smysly a alespoň v první chvíli se přeneseme v čase. Výjevy a symboly promítané na stěny spolu s podmanivou hudbou navozují atmosféru, v níž se s chutí začteme do podrobností o životě Keltů. Informace získáme pomocí dotykových obrazovek, na nichž budeme moci listovat a procházet jednotlivé odkazy. Ovládání je intuitivní, bez problému můžeme použít počítačovou myš nebo místo myši ukazováček.

Detaily si vyhledáme na všudypřítomné obrazovce. Třetí a poslední místnost podává informace o každodenním životě Keltů. Dozvíme se podrobnosti o řemeslné šikovnosti Keltů, i o tom, jak těžili a zpracovávali suroviny, jak bydleli a čím se živili. Zajímavé jsou také informace o archeologickém výzkumu, jehož součástí jsou i projekty, při nichž se rekonstruuje život našich předků, bydlení a řemeslné postupy (odlévání a ražení mincí, mletí mouky, které si také můžeme vyzkoušet).