Exkurze do truhlárny, 7. tř.

30.01.2019
Na adrese Oráčovská 10 provozuje svou truhlářskou dílnu pan Martin Louženský. Když od něj přišlo pozvání na exkurzi, nebo spíš truhlářský workshop pro žáky v rámci pracovního vyučování, nebylo proč váhat.

Kdy se podaří vidět na vlastní oči výrobu dveří (do roubenky v Jizerských horách) bez použití strojů a starý způsob práce si přímo vyzkoušet? Všechny spoje na dveřích tu provádějí tak, jak se to dělávalo dříve, tzn. ručně se sekají dlaby a řežou čepy. A právě tyto činnosti si sem přišli ve středu 30. ledna vyzkoušet žáci sedmé třídy v doprovodu pana učitele Modrého.

Workshop začal úvodním slovem pana Louženského, který nás seznámil se specifiky ruční výroby na zakázku. Jde o práci náročnou na přesnost i čas. Pan Louženský pak přešel k názorné ukázce postupného dlabání do hloubky, do kterého se záhy zapojili i zájemci. Za aktivitu je třeba pochválit zejména Šimona Navrátila, Tomáše Kadeřábka, Radka Paveleka, Matěje Moura a Antonína Vachtla. Někteří si vyzkoušeli i řezání čepů na vedlejším pracovišti. Není divu, že čas vyměřený zajímavé exkurzi záhy vypršel. Poděkovali jsme panu Louženskému a společně vyslovili přesvědčení, že další podobné akce budou následovat.

Exkurze do truhlárny, 7. tř.