Příběh brouka

12. 11. 2021

V pátek 12. listopadu dopoledne šla 7. třída do jesenického muzea na výstavu ilustrátora Jana Kobyláka „Příběh brouka“.

V prezentační místnosti v prvním patře jsme se pohodlně usadili a zaposlouchali se do vyprávění. Týkalo se samozřejmě různých druhů brouků. Tak jsme se například dověděli, že samička roháče je vždy stejně velká, kdežto sameček mění velikost podle kvality dřeva. Když se zakuklí do vrby, má po celý svůj život délku jen 2 cm, když do lípy, má 2,5 – 3cm, a ten, který se zakuklí v dubu, má 6 cm. A jsou i větší, když dostávají z dřeva kvalitnější potravu.  
Vyslechli jsme však i dobrodružné příběhy z cizích zemí, kupříkladu z Gruzie či Turecka. Najít při pátrání po broucích pod kamenem pytel heroinu může být hodně nebezpečné! Jindy zase přírodovědci zapomněli nahlásit, že přespí v opuštěné faře, a tak je posléze přepadlo komando ozbrojenců se samopaly. To prý byla jediná výprava, kdy se opravdu báli.   
Ani jsme si nepomysleli, kolik napětí může takové hledání brouků přinést. Výstava i povídání byly super a hodně jsme se toho dověděli. 
Napsal Daniel Makovský