Centrum stavitelského dědictví Plasy, 4. tř.

18. 06. 2024

„Děti, už jste někdy slyšely slovo pyramida? Víte, co to je a jak to před dávnou dobou dokázali lidé postavit?“ I těmito otázkami začínala naše exkurze do Centra stavitelského dědictví v Plasích. Ve středu 18. června jsme se s dětmi vydali právě sem prozkoumat historii stavitelství.

Naše cesta začala ráno u školy, kde nás vyzvedl autobus. V Plasích už čekala paní průvodkyně, která nás venku seznámila s jednotlivými historickými budovami. Poté jsme se vydali na prohlídku interiéru muzea. Seznámili jsme se s různými stavebními nástroji a nářadím, které v současnosti už skoro nespatříte. Byl zde k vidění manuální dřevěný jeřáb, který – jak jsme se záhy dozvěděli – se i dnes v některých případech používá k opravám, například hradů. Děti si nakonec vyzkoušely některé staré techniky, kupříkladu zrcadlové překreslení nějakého vzoru, nebo se seznámily s pojmem reliéf. Exkurze se velmi povedla a všem se moc líbila.

Klára Valchářová, TU