Národní muzeum, 9. tř.

10. 12. 2024

V úterý 10. prosince v půl osmé ráno se 9. třída s paní učitelkou Knappovou a paní asistentkou Orosovou vypravila minibusem do Prahy. Pan Rázek (dědeček Laury Zelenkové) nás dovezl na Břevnov, odkud jsme pokračovali pěšky. 

Pohybovali jsme se částečně po Královské cestě, na které lze obdivovat jedinečné historické a kulturní památky: Pražský hrad, Zámecké schody, Malostranské náměstí s kostelem sv. Mikuláše, Lennonovu zeď na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu, Kampu s Čertovkou, Karlův most, Staroměstské náměstí s vánočními trhy a orlojem (zde jsme měli krátký rozchod), Václavské náměstí, pomník Jana Palacha u Národního muzea a nakonec i samotné Národní muzeum.

Zde už naši výpravu očekávala sympatická průvodkyně, která nás provedla historickou budovou, ukázala nám jednotlivé expozice, zavedla nás do Panteonu, ale hlavně k mineralogickým sbírkám. Upozornila nás na 23 metrů dlouhou kostru plejtváka myšoka, jež má nevyčíslitelnou hodnotu. Dále nás zaujal meteorit, na který jsme si mohli sáhnout, model mamuta a 4 000 minerálů.

Po komentované prohlídce jsme měli hodinový rozchod. Já (Laura) jsem si prohlédla kopuli Národního muzea, odkud byl úžasný pohled na Prahu, a v nové budově olympijské oddělení. Ve 14 hodin jsme muzeum opustili a dopřáli si zhruba hodinku volna na Václavském náměstí. V půl čtvrté se již odjíždělo z Hlavního nádraží a v pět jsme byli v Jesenici.

Plán exkurze jsme vzorně splnili, po Praze nachodili více než 17 500 kroků, viděli řadu pamětihodností a samozřejmě krásné Národní muzeum. Děkuji panu Rázkovi za vstřícnost a bezchybnou jízdu a chválím deváťáky za slušné chování na exkurzi.

Napsala Laura Zelenková za pomoci spolužáků, text upravila a doplnila paní učitelka Knappová