Přednáška o počasí

25. 04. 2025

V pátek 25. 4. 2025 proběhly v učebně fyziky zajímavé přednášky o počasí, doplněné pokusy.

Od pana RNDr. Petra Zacharova, Ph.D., z Ústavu fyziky atmosféry AVČR, v.v.i, se žáci druhé a páté třídy dozvěděli mnoho informací o oblacích, o jejich vzniku a složení, jak se v oblaku udrží kroupy, pozorovali, jak vzniká duha a tornádo.

Žáci sedmé a osmé třídy se dozvěděli, jak vznikají tornáda a jaký vliv na ně má klimatická změna.

Už víme, že na obloze nejsou mraky, ale oblaky. Oblak vzniká díky vodní páře, teplu a kondenzačním jádrům (prach, pyl…).

Cumulonimbus (kupovitý oblak se srážkami) je vysoký deset kilometrů a váží milion tun (to je hmotnost, kterou váží všichni obyvatelé ČR).

Tornádo je oblak spojený s povrchem. V silném tornádu proudí vzduch rychlostí 500 km/h. V USA je 1200 tornád za rok, v ČR jsou v průměru 3 tornáda za rok. U tornáda jsou nebezpečím letící předměty, např. plechy nebo tašky. Klimatická změna nemá vliv na počet tornád, ale tornáda se posouvají do více obydlených částí USA.

RNDr. Zacharov žákům informace podal ne akademicky, ale způsobem, kterému rozuměli, a dokonce je požádal o spolupráci ve sběru dat – jeho koníčkem je mapování dopadu krup, zejména těch neobvykle velkých. Nabádal žáky, aby mu kroupy vyfotili, dodali lokaci a dataci a vše mu poslali. To děti velmi zaujalo, že se mohou podílet na vědeckém výzkumu.

Děkuji paní učitelce Břinkové za zprostředkování poutavých přednášek.

Mgr. Petr Koníř