Geologické zajímavosti Jesenicka

20. 05. 2015
Poučné povídání o geologii Jesenicka vyslechli žáci deváté třídy ve středu 20. května 2015 v učebně přírodopisu. To mezi nás přišel RNDr. František Fediuk, geolog s mnohaletou praxí i mezinárodními zkušenostmi.

Svou přednášku začal otázkou, co je geologie a kdo je geolog. Následně nám vše vysvětlil a ukázal věci, které geolog potřebuje: kladívko, kompas, zápisník a pastelky. Právě pastelky jsme si všichni měli na hodinu přinést. Po ukázce předmětů nám pan Fediuk zadal první úkol - dostali jsme kyselinu chlorovodíkovou (tedy jen její 5% roztok) a dva kameny. Jeden z nich byl vápenec. Na každý kámen jsme kápli kyselinu a pozorovali případnou reakci. Kde reakce šuměním proběhla, to byl vápenec. Dalším úkolem byla práce s mapou Jesenicka. Měli jsme si ji vybarvit podle vzoru, který pan Fediuk pověsil na tabuli. Třetí úkol se týkal hornin. Měli jsme k nim přiřadit cedulky se správnými názvy. Pan Fediuk naši práci zkontroloval a za odměnu nás obdaroval lízátky. Jeho přednáška byla pěkná a přínosná.

Napsal Roman Jaroš, IX. třída

Geologické zajímavosti Jesenicka