Volby v režii žáků

25. 01. 2018
V době, kdy vrcholil duel kandidátů na příštího prezidenta České republiky, připomněli si význam voleb i žáci osmého ročníku naší školy.

Ve čtvrtek 25. ledna zorganizovali pro své spolužáky z druhého stupně a dospělé zaměstnance školy podobné volby v rámci předmětu Výchova k občanství. Dát pomyslný hlas současnému prezidentu Miloši Zemanovi, anebo profesoru Jiřímu Drahošovi přišlo celkem 38 žáků (76% účast) a 20 dospělých.

Zájem o akci tohoto druhu potvrdil, že si žáci si uvědomují podstatu demokracie a roli občanů v demokratických volbách. Nešlo jen o rozhodování, koho si vybrat, ale též o příležitost k posílení demokratické kultury ve škole. Žáci v odděleném prostoru označili svého kandidáta a takto upravený volební lístek vhodili do improvizované urny. Všechny hlasy se poté spočítaly. Z 58 odevzdaných hlasů byl pouze jeden neplatný. Volební komise tak nakonec oznámila tento výsledek: prezident Miloš Zeman 39 hlasů (40 – 1), profesor Jiří Drahoš 18 hlasů.