Muzeum Jesenice

15. 12. 2023

Vlastivědné muzeum Jesenice se nachází v budově bývalé radnice, která je nejen místem expozic dokumentujících historii, přírodu a region Jesenicka, ale i významným stánkem kulturních a společenských akcí. Právě sem se naše třetí třídy vypravily v pátek 15. prosince.

Nejprve jsme si prohlédli expozici v přízemí, kde se děti dozvěděly o dvou významných pokladech. Byly nalezeny v okolí Tlestek (známé skleněné kroužky) a u Velké Chmelištné (stříbrné mince z 15. století). Potom jsme se přesunuli do prvního patra, kde jsou vystaveny historické zimní sportovní potřeby. Děti mohly obdivovat dřevěné sáňky s volantem, krásné kožené brusle nebo dětské lyže, na kterých mnozí z  pamětníků začínali své lyžařské pokusy. Děti poté dostaly papír a pastelky a měly nakreslit některý z vystavených kousků, který se jim nejvíce líbil. Některé obrázky byly velice povedené a možná budou někde v muzeu k vidění. Velkou pozornost získal velký plyšový medvěd na saních.

Opět se nám v muzeu moc líbilo a těšíme se na další výstavy.

Ing. Jitka Pecková