Armádní muzeum Praha, 8. a 9. tř.
Armádní muzeum v Praze patří mezi oblíbené cíle dějepisných exkurzí žáků naší školy.
Do muzea zamířili za zážitky v pátek 1. listopadu žáci 8. a 9. třídy, které doplnili členové dějepisného kroužku a zájemci z řad páťáků. Početnou skupinu doprovázely p. uč. Hrůzová, p. uč. Tomková a p. as. Orosová.
Pod památný vrch Vítkov, kde muzeum sídlí, jsme dorazili krátce před půl jedenáctou. To byl nejvyšší čas, neboť od 11 hodin jsme měli objednané výukové programy a nás ještě čekal výstup na kopec.
V muzeu jsme se rozdělili na 2 skupiny.
První skupina (žáci 5. a 8. tř. spolu s p. uč. Tomkovou a p. as. Orosovou) absolvovala edukační program „Nový věk – věk bouří“, zaměřený na třicetiletou válku a počátky novověku. Druhá skupina (žáci 9. tř. a členové dějepisného kroužku spolu s p. uč. Hrůzovou) se zaměřila na poznávání dějin 1. československé republiky. V rámci vzdělávacího programu nazvaného výstižně „Republika!“ se prostřednictvím skupinové práce s exponáty, dobovými dokumenty a uměleckými díly v expozici věnované létům 1918 - 1938 žáci seznámili s důležitými vojensko-politickými událostmi v ČSR v daném období a se symboly čs. státnosti. Obdivovali mimo jiné výrobky známých firem, modely pohraničních pevností a různé druhy zbraní. Využili také jedinečné příležitosti spatřit originály nejrůznějších státních vyznamenání.
Expozice i oba výukové programy byly velmi zajímavé a mnohým z nás bylo líto, když čas vymezený pro programy vypršel. Obě skupiny se sešly v recepci muzea, odkud se zájemci s p. uč. Hrůzovou vydali na krátkou prohlídku části zaměřené na 2. sv. válku, holocaust a atentát na Heydricha. Plechovka od Cyklonu B, kterým byli zabíjeni vězni v koncentračních táborech, popravčí nástroj gilotina a filmové ukázky natočené po osvobození táborů v nás zanechaly hluboký dojem.
Poté jsme se všichni vydali směrem vzhůru k Národnímu památníku na Vítkově.
Zde žáci vyslechli informace o historii a významu objektu, obdivovali jezdeckou sochu J. Žižky a poté měli volno na individuální prohlídku exteriérů a potěšení se z krásných výhledů na Prahu. Časová tíseň nám bohužel nedovolovala prohlídku nově zpřístupněných vnitřních prostor.
Na zpáteční cestě k autobusu jsme se zastavili u pamětního kamene připomínajícího slavné vítězství J. Žižky nad Zikmundem Lucemburským v bitvě na Vítkově (1420).
Při návratu domů se výletníci odměnili nákupem občerstvení v McDonald´s a do Jesenice se, plní zážitků, vrátili krátce po 16. hodině.
Všechny cíle exkurze se podařilo splnit.
Panovalo krásné počasí, expozice Armádního muzea i výhledy na podzimní metropoli byly nádherné.
Velký podíl na pohodové atmosféře měli samotní žáci svým bezproblémovým chováním a také p. řidič Vavřička, který ochotně plnil všechna naše přání a dopravil nás včas na určené místo.
A na co se ještě můžou žáci těšit do konce kalendářního roku?
Osmáci, deváťáci a členové dějepisného kroužku zamíří na začátku prosince do západočeské Plzně, kde navštíví podzemí, vystoupají na nejvyšší kostelní věž v ČR a seznámí se s nejvýznamnějšími pamětihodnostmi města.
Další dějepisné exkurze budou následovat ve 2. pololetí.
Mgr. Petra Hrůzová