Exkurze do dolu Mayrau
Ve středu 6. 11. 2024 jsme využili možnosti navštívit kladenský skanzen Mayrau. Paní průvodkyně nás přivítala havířským „Zdař bůh!“ a nejdříve seznámila s počátky těžby uhlí na Kladensku a Rakovnicku a s pojmy štola (vodorovně) a šachta (svisle).
Výukový program Pracovní den na Mayrovce zahrnoval život a práci havířů (horníků) i báňských záchranářů (ohňařů) a jejich sociální proměnu v čase. Nejdříve si žáci vylosovali samolepky s názvem povolání, které si přilepili na oblečení. Současně dostali pracovní list s úkoly a přesunuli se do skanzenu – muzea v přírodě.
První zastávkou byly „šatny“, háky visící ze stropu, na které si havíři zavěšovali vlhké pracovní oblečení, aby jim do druhého dne uschlo vlivem teplého vzduchu u stropu. Podle zvoleného povolání se rozdělili do skupin, z háků stáhli přidělené pracovní pomůcky a vyrazili do provozu. Měřiči se učili pracovat s buzolou, vozači převážet plné vozíky, strojní zámečníci montovat těžní věž (model). Společně jsme prošli všemi částmi skanzenu a ve zkušebním dole si děti zahrály na den v dole. Měřiči a strojní zámečníci schovali v dole kusy uhlí, havíři (horníci) je hledali, vozaři vynášeli na povrch a ohňaři čekali, až paní průvodkyně vyhlásí zával. To pak naběhli a zavalené pracovníky zachránili – vyvedli/vynesli na povrch.
Na závěr všichni vyplnili prověřovací hornický test a byli pochváleni za spolupráci, kterou při záchraně prokázali.
Po krátké procházce městem jsme se šli ohřát do obchodního centra a pak už nás čekala jen cesta domů.
Mgr. Eva Konířová
Prověřovací test (ukázka):
- Kolik váží hornická vrtačka?
- Které zvíře usnadňovalo havířům život v dolech?
- Jakou profesi musel mít od roku 1906 každý důl?
- Které dva podniky se v 19. st. věnovaly výrobě důlních strojů?
- Proč stoupla v 19. st. spotřeba uhlí?
- K jakým druhům nehod může v dolech docházet?
(odpovědi: 20 kg; kůň; ohňař; např. Škodovy podniky, ČKD, Ringhoffer; topilo se jím v parních strojích i v domácnostech; závaly, výbuchy, oheň)